Looking to buy at least 8 lbs. Individual 1 lb. cans will cost $3 per Lb. more than bulk purchase in 8 lb can. Will the life of the individual 1 lb cans be longer than 8 lb can since powder in the 8 lb can will be exposed to air once the top is removed? Which would you buy and why? Thanks for any and all input.